Mycket händer i Arkadstaden i Malmö
Under förra året inleddes arbetet och för att driva satsningen framåt anlitades Anders Sjöstedt som projektledare. Med en bakgrund som VD för Malmö Startup House och lång erfarenhet inom upplevelseindustrin, konst och medier, både nationellt och internationellt, har han varit en nyckelperson i utvecklingen.
Vi valde också att samarbeta med det välrenommerade arkitektkontoret Henning Larsen Architects, som har bistått med visioner, strategier och konkreta förslag på förändringar – både kortsiktiga och långsiktiga – för att lyfta Arkadstaden.
Tim Prevolnik Sjöstrand, Marknadsområdeschef för Kontor Malmö på Skandia Fastigheter, betonar vikten av att skapa ett levande stadsrum:
- Vi vill få den här platsen att leva dygnet runt och skapa ett myller där människor känner sig välkomna och inspirerade.
Arkadstadens utveckling har redan rönt stor uppmärksamhet i medierna, med fyra olika artiklar i Sydsvenskan som lyft våra initiativ. Det är tydligt att intresset för projektet är stort och att Arkadstaden håller på att bli en central del av Malmös framtid.
- Det här området har en enorm potential. Med rätt insatser kan vi skapa en destination som blir en självklar del av Malmöbornas vardag, säger Tim.
Utvecklingen av Arkadstaden fortsätter i snabb takt, och vi ser fram emot att lansera fler initiativ under året. Med fortsatt samverkan mellan fastighetsägare, näringsliv, kulturaktörer och Malmö stad är vi övertygade om att Arkadstaden kommer att bli en av Malmös mest spännande stadsdelar.
På god väg mot att förverkliga visionen

- Visions- och strategiarbetet är klart, liksom arbetet med identitet och varumärke.
- Förankring med politiker och tjänstemän har säkerställt att projektet har stöd på bred front.
- Fastighetsägarna har fått konkreta förslag på hur de kan lyfta sina fastigheter, med särskilt fokus på att göra arkaderna mer levande och tillgängliga.
- Pop-up-butiken ”Made by Malmö” har öppnat och erbjuder mat- och dryckesprodukter skapade i Malmö.
- Pop-up-butiken ”Guul”, som endast säljer gula produkter, har blivit en färgstark och omtalad destination.
- Konstgalleriet Andréhn-Schiptjenko, ett av Sveriges mest prestigefyllda gallerier, har valt att etablera sig i Arkadstaden och förvandlat glasbron över Stora Nygatan till ett konstverk.
- Bondens minimarknad, arrangerad av Mylla, hålls varje fredag och bidrar till att skapa en levande och hållbar matupplevelse.
- Julbelysning i hela området har införts för att skapa en varm och inbjudande atmosfär under vintermånaderna.
- Gemensamma AW har lanserats för alla som arbetar i området och skapar en social mötesplats.
- Kulturella event har arrangerats med inslag av konst, musik och upplevelser för både anställda i området och allmänheten.


